Parfümün Kalıcı Olması İçin Yapılması Gerekenler

Ergenlikten yetişkinliğe adım atan her insanın ortak özelliği bakımlı ve güzel görünmektir. Bu konuda kozmetik ürünlere büyük iş düşüyor. Özellikle günlük hayatın olmazsa olmazı haline gelen parfümler insanları kokunuzla etkilemenin en kolay yoludur. Tabii ki bunun için gerek parfüm seçiminde, gerekse kullanım esnasında dikkat edilmesi gereken basit ama etkili adımlar bulunmaktadır. Kullandığınız parfümün daha kalıcı olması için hazırladığımız yazıya mutlaka göz atmalısınız.

Parfümü kalıcı hale getirmek

1) Parfümü Duş Sonrası Kullanın: Genelde bizler işe, okula ya da dışarı çıkarken üzerimizi giyip hazırlandıktan sonra boyun, kol ve birazda kıyafetimize sıkarız. Bunun yerine kullandığınız parfümü duş ya da banyo sonrasında vücudunuz tam kurumadan sıkmalıyız. Banyo esnasında açılan gözenekler kokunun cilde hapsolması ve daha uzun süre kalıcı olmasını sağlayacaktır.

2) Nemlendirilmiş Cilde Sıkın: Banyo ve duş faktörü dışında cildinizi nemlendirmelisiniz. Çünkü nemini geri kazanmış bir vücut koku moleküllerini daha iyi tutmaktadır. Tabii ki sıradan nemlendirici kremler seçmek yerine bazı parfümlerde devam ürünü olarak tabir edilen vücut losyonu gibi kremler bulunmaktadır. Bu ürünler kullandığınız parfüm ile aynı aromayı içerdiği için aynı zamanda tazeleyici özelliği görmektedir.

3) Parfümü Saçlarınıza Sıkmayı Deneniz mi? Belki de birçoğunuzun ilk defa duyduğu bu uygulama profesyonel anlamda en fazla kalıcılığı sağlayacaktır. İsterseniz saçınıza isterseniz saçınızı taramak için kullandığınız fırça tarağa sıkarak saçınızı bu şekilde tarayabilirsiniz.

4) Nabız Alınan (Sıcak Bölgeler)  Evet, arkadaşlar yukarıda da belirttiğim gibi insanlar daha çok kıyafetlerine parfüm sıkmaktadır. Bunun yerine daha çok vücudumuzda nabız alınan yerlere sıkılması önerilmektedir. Nabız alınan bölgelere örnek vermek gerekirse boyun bölgesi, dirsek içleri, ayak bilekleri, dizlerin arkası en sık tercih edilmesi gereken yerlerdendir.

5) Parfümü Işık, Güneş ve Nemden Uzak Tutun Parfümün kalıcı olmasını sağlayan tek etken sadece kullanımı değildir. Aynı şekilde ürünün muhafazası da çok önemlidir. Kişisel bakım ürünleri genelde banyoda durmaktadır. Sizde bu şekilde muhafaza ediyorsanız maalesef hata yapıyorsunuz demektir. Çünkü parfümü banyo gibi nemli ortamlardan uzak tutmalısınız. Aynı şekilde güneşe maruz kalacak cam kenarlarından da uzak tutmalısınız. Size önerim kullandığınız parfümü buzdolabında saklamak olacaktır. Tabii ki buzluk ya da donmaya neden olacak kısımlardan uzak tutacak şekilde olmalıdır.

6) Odunsu Aromalara Öncelik Verin Erkeklerin gözdesi büyük ölçüde odunsu kokular olmaktadır. Doğru bir seçim olup, diğer aromalara göre daha etkilidir. Kadınların tercihi ise çiçeksi kokular olup, daha az ömürlü diyebiliriz. Bu nedenle özellikle parfümün alt notası yani kalıcı hali çok önemlidir. Üst ve orta notalar 10-30 dakika içinde kaybolacak olup, geriye alt notalar kalacaktır.

7) EDT Yerine EDP Tercih Edin Parfüm markalarının sonunda genelde EDP ya EDT şeklinde uzantılar bulunur. Birçok kullanıcı bunların tam olarak ne anlama geldiğini bilmeyebilir. EDP yani (Eau De Parfum) daha kalıcı etkisi bulunmaktadır. EDT (Eau De Toilette) diğerine göre kalıcılık süresi daha azdır. Bunun nedeni EDP’de parfüm esans oranı daha yüksek seviyededir. EDT’de %8 olan oran EDP’de %15-20 düzeyinde olabilmektedir. Bu nedenle dikkat etmeniz iyi olur.

8) Duş Jeli İle Eşleştirin: Kullandığınız ürünün vücudunuz ile barışık olması ve uyum sağlaması için mutlaka duş jeliniz mümkünse parfüm ile aynı marka olmasına önem vermelisiniz.

9) Vücut Spreyi İle Birlikte Kullanın: Avon kullanıcıları çok iyi bilir. Özellikle kadın parfüm markalarında sprey ve roll-on deodoranta ek olarak vücut spreyi bulunmaktadır. Bu ürünün amacı gün içerisinde parfümü tazelemek içindir. Sabah parfüm sıkarak çıktınız. Vücut spreyi yanınızda bulundurarak 3-4 saat aralıklarla birkaç fıs sıkmanız sabah ilk sıktığınız anki kadar parfümü yenileyecek ve tazeleyecektir. Bu şekilde kullandığınız parfüm uzun süre yetecek ve ekonomik olacaktır.

10) Parfümünüzle Aynı Deodorantı Kullanın: Özellikle yaz aylarında can sıkıcı sorunlardan biri haline gelen terleme ve ter kokusu parfümünüzü bastırabilir. Hele birde çiçeksi yani hafif kokular kullanıyorsanız maalesef ter kokusu parfümün önüne geçebilir. Bunun için sprey ya da roll-on deodorant mutlaka kullanmalısınız. Alacağınız deodorant rastgele bir marka olması yerine kullandığınız parfüm ile %100 uyumlu olan ve genelde parfümün devam ürünü olmalıdır.

11) Bileklerinizi Bir Birine Sürtmeyin: Özellikle hazırlanıp dışarı çıkacağımızda birçok insan parfümü bileklerine sıkar ve sonra bileklerini bir birine sürmektedir. Bu uygulama kesinlikle hatalı olup, koku moleküllerinin uçmasına neden olacaktır. Sizde böylesi hatalı uygulamalar yapıyorsanız mutlaka vazgeçmelisiniz.

12) Aynı Gün İçesinde 3’ten Fazla Parfüm Denemeyin: Bize uygun olan ve yıllarca severek kullanacağımız parfüme ulaşmak çok kolay olmayacaktır. Bu nedenle uzun zaman araştırmak yapmak gerekebilir. Tabii ki parfüm seçiminde dikkatli olmalısınız. Çünkü günde 3 farkı parfümden sonrasını artık burnunuzun algılaması mümkün olmayacaktır. Bu nedenle aynı gün içerisinde sadece 3 parfüm deneyin. Onu da aynı dakika yerine aralarında 10 dakika gibi süreler bırakarak yapmalısınız.

13) Parfümü Havaya Sıkarak Altından Geçin: Farklı ama etkili bir uygulama ise parfüm banyosu dediğimiz bir yöntemdir. Hava akışı, rüzgar olmayan bir odada parfümü havaya 1-2 fıs sıkarak altından geçmektedir. Bu şekilde eşit bir dağılım elde edeceksiniz. Özellikle kokusu ağır olan parfümler bu şekilde daha hafif bir koku ortaya koyacaktır.

14) Esmerler Odunsu ve Baharatlı Kokular Tercih Etmeli: Parfüm seçiminde en sık yapılan hatalardan biri başka birinin kullandığı parfüme özenmektir. Bir insanda çok etkili olan aynı koku başka birinde aynı etkiyi göstermeyebilir. Bunun nedeni ten farkı olabilir. Çünkü parfüm seçerken sadece hoşumuza giden kokuları değil aynı zamanda ten renginizi de hesaba katmalısınız. Esmer iseniz sizin daha çok odunsu ve baharatlı kokular kullanmanız gerekir. Çünkü bu kokular esmer tenli insanlarda daha kalıcı olur. Esmerlerde çiçeksi, vanilya ve şekerli kokular kalıcı olmaz.

15) Açık Tenli İnsanlar Çiçeksi, Vanilya Kokuları Seçmeli: Esmer değil de açık ten renginiz varsa sizin esmer insanların kullanmaması gereken parfüm aromalarını kullanmanız gerekiyor. Bunun için özellikle açık tenli kadınlarda çiçeksi kokular inanılmaz etkili olmaktadır. Yine aynı şekilde vanilya, şeker ve fresh dediğimiz ferahlatıcı kokular açık tenli kadınlarda daha etkili ve uzun süre kalıcı olmaktadır. Açık tenli kadın ya da erkeklerde baharat ve odunsu kokular uzun süre kalıcı olmaz.

En Beğenilen Bayan Parfüm Markaları

Evet, arkadaşlar parfümlerin kalıcı olması için yapılması gerekenleri 15 başlıkta ele aldık, şimdi ise özellikle Avon kullanıcılarının işine yarayacak önerilerde bulunmaktadır. En çok tercih edilen Avon bayan parfüm markalarını tanıyalım.

Bayan Parfüm

Incandessence EDP

Bayan parfüm markaları arasında en çok tercih edileni olup, özellikle açık tenli biriyseniz kesinlikle denemeniz gereken kokulardan biridir. Başlangıç notasında elmas orkidenin yer aldığı koku aradan geçen 15-20 dakika boyunca beyaz şakayık aroması içermektedir. Kalıcı kokusunda ise çiçeksi kokuların en çok tercih edileni frezya yer almaktadır.

Far Away EDP

Yine aynı şekilde açık tenli bayanlar ve kısmen esmer hanımlarında beğenerek kullanacağı Far Away EDP ilk notalarında odunsu kokular grubunda yer alan sandal ağacı sizi karşılıyor. Orta notalarında ise yasemin ve devamında frezya kokusuna hayran bırakıyor.

Wish Of Love EDT

Avon’da 10 TL’den başlayan fiyatlarla parfüm bulmanız mümkündür. Daha hafif ama ekonomik bir koku arayanlar içinde Wish Of Love EDT kesinlikle güzel bir deneyim olacaktır. Özellikle açık tenli bayanların kullanımına uygun olan bu kokuda yaban mersini ve sonunda kiraz tomurcuklarının şekerli hali bulunmaktadır.

En Beğenilen Erkek Parfüm Markaları

Evet, arkadaşlar Avon’da kadınlar ve erkekler için onlarca parfüm markası bulunmaktadır. Yukarıda kadınlar için en çok tercih edilen 3 markayı paylaştık, şimdi ise erkekler için en çok tercih edilen parfüm markalarına bakalım.

Full Speed EDT

Öncelikle çok kalıcı bir koku olmadığını belirtmeliyim. Çünkü Eau De Toilette olduğu için 2-3 saat kalıcılığı bulunmaktadır. İçeriğinde yer alan aromalara baktığımızda özellikle açık tenli ve esmer erkeklerde dahi etkili olacağı görülmektedir. Üst notalarında turunçgiller bulunuyor. Böylece ferahlatıcı bir etki ile başlayacaktır. Yani yaz aylarında ilk sıktığınız anda etkileyici koku içeriyor. Orta notalarında odunsu kokulardan kakule ve devamında ise selvi kokusu yer almaktadır.

Popüler erkek parfüm

Perceive Erkek EDT

Avon’un hem kadınlar hem de erkeklere yönelik parfüm markası Perceive yine en çok satılan markalar arasında yer almaktadır. Perceive Erkek EDT ana ekseni odunsu kokular olmasına karşın başlangıç noktasında ferahlatıcı turunçgiller yer almaktadır. Özellikle esmer erkekler için ideal kokulardan biridir. Yaş aralığı belirtmek gerekirse 25-45 yaş arası mutlaka denemelidir.

Individual Blue EDT

En beğenilen erkek parfümlerine son örnek Individual Blue EDT olup, özellikle ekonomik anlamda tercih sebebidir. İçeriğinde birden fazla aroma çeşidi olup, kullanıcı grubuna baktığımızda daha çok gençlerin tercih ettiğini görüyoruz.

Gün Boyu Kalıcı Parfüm Yoktur!

Evet, arkadaşlar yazımın sonunda belki canınızı sıkacak bilgiyi vermek istiyorum. Gün boyu kalıcı parfüm diye bir şey yoktur. EDT 2-3 saat EDP ise yani daha fazla kalıcı dediğimiz türler ise 5-6 saat kalıcı etkisi bulunmaktadır. Bu nedenle siz teninize uygun parfüm seçerek muhafazasını çok iyi yapmalısınız.

Sizler Neler Yapıyorsunuz?

Değerli arkadaşlar bizim parfümleri kalıcı hale getirmek için aktaracaklarımız bu kadar olup, sizlerin yaptığı ve sonuç aldığı uygulamaları biz ve ziyaretçilerimiz ile paylaşmak isterseniz lütfen sayfanın alt kısmında yer alan yorum formunu kullanarak iletiniz.

1 Yorum

 1. Öncelikle şunu belirtmeliyim ki orjinal diye tabir edilen parfümler şu an ateş pahası.
  Açık parfüm konusunda da süper deneyimli biri olarak deneyimlerimden bahsetmek istiyorum.
  Bu zamana kadar denemediğim açık parfüm markası kalmadı.
  Top 5 listemi yapacak olursam. en iyi açık parfüm listesi
  1. Alberto Sego Parfüm (açık ara hepsini tokatlar) bazı ürünleri orjinalden daha iyi performans sergiliyor.
  2. David Walker (tam bir fiyat performans ürünleri sunan marka)
  3. Bargello (eskiden süperdi ama şimdi bir şeyler değişti sanki)
  4. D & P (zorda kalınca alıyorum yalan olmasın)
  5. Loris (aslında fiyatına göre bir üst sıradaki markayı geçebilir diyebilirim)

  1. sıradaki arkadaşımız diğerlerinden 5-10 tl fiyat fazlalığı farkı var ama ambalaj şişe ve içerik konusunda çok üst segment.
  2 katı olsa yine alınır. Esansları isviçre malı diye biliyorum.
  David walker da Alberto Sego Parfüm bulamazsanız düşünülebilir.
  İlk markayı bulma sebebim gayet net açıklamalarının olması. Aklımda olmayan bir çok şeyi de burda bahsetmişler.

  Açık parfüm denilince hemen bir ön yargı oluşuyor ama inanın onlarca parayı heba etmek yerine gerçekten işini iyi yapan bu firmalar değerlendirilebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.